Ubytování 54 dovolená v Černém dole
přihlásit
Česky English Deutsch Polska
  

 

Adršpašsko- Teplické skály

(40 km)
Rozsáhlým labyrintem skalních věží vede turistický okruh. Návštěvníky zavede mezi úzké soutěsky, hluboké rokle, ale i na nádherná vyhlídková místa. Především děti potěší projížďka po jezírku uprostřed skal.
www.skaly-adrspach.cz

Teplicko-adršpašské skály


Braunův betlém

(40 km)
Unikátní soubor Braunových plastik a reliéfů vytesaných do pískových útvarů vytváří nevšední scenérie v Novém lese u Žirče. Jedinečná přírodní galerie barokního sochařství byla v roce 2002 prohlášena národní kulturní památkou.
www.hospital-kuks.cz/branuv-betlem

Braunův Betlém


Hospital Kuks

(40 km)
Jedná se o barokní komplex založený F. A. Šporkem na konci 17. století. V dnešní době si mohou návštěvníci prohlédnout hospital Kuks s barokní lékárnou, kostel, kapli, klášterní zahradu a lapidárium originálů plastik Ctností a Neřestí od M. B. Brauna.
www.hospital-kuks.cz

Kuks


Hrádek u Nechanic

(76 km)
Zámek ve stylu romantické windsorské gotiky byl postaven v letech 1839-1857 jako reprezentační sídlo rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled. Od roku 1953 je státní zámek zpřístupněn veřejnosti.
www.hradekunechanic.cz

Hrádek u Nechanic


Humprecht

(62 km)
Barokní lovecký zámeček z 2. pol. 17. století dal vybudovat Humprecht Jan Černín z Chudenic. Ke shlédnutí je zde expozice šlechtického rodu Černínů, expozice výtvarného umění pro děti a muzeum Sobotecka.
www.humprecht.cz

Humprecht


Kost

(65 km)
Jeden z nejnavštěvovanějších hradů v Čechách z poloviny 14. století byl v 16. století částečně přestavěn a renesančně rozšířen. Hrad se nachází na mohutném skalním pískovcovém ostrohu. Dominantou stavby je pětipatrová obytná věž, zvaná Bílá.
www.hrad-kost.cz

Kost


Křížová cesta 21. století ,,Příběh utrpení a nadějí člověka“

(40 km)
V roce 2008 vznikla na půli cesty mezi Kuksem a Braunovým Betlémem tzv. Křížová cesta 21. století. Tvoří ji 15 soch, které ztvárňují příběh nadějí a utrpení člověka.


Kunětická hora

(85 km)
Státní hrad od poloviny 14. století tvoří dominantu Pardubicka. Po třicetileté válce byl hrad silně poničen a začal rychle podléhat zkáze. Teprve ve 20. letech 20. století začala probíhat jeho rekonstrukce.
www.kunetickahora.cz

Kunětická hora


Pecka

(32 km)
Gotický hrad ze 14. století je v současné době nazýván perlou Podkrkonoší. K nejvýznamnějším majitelům patřili Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic a Albrecht z Valdštejna. Jako turistický objekt s prohlídkovou trasou slouží hrad od roku 1968.
www.hradpecka.cz

Pecka


Pevnost Josefov

(49 km)
Vojenská bastionová pevnost založená Josefem II. Vznikla v letech 1780- 1787. Jedná se rozsáhlý podzemní obranný systém o celkové délce 45 km. Turistickou atrakcí je prohlídkový okruh podzemním labyrintem osvětlovaný voskovými svícemi.
www.pevnostjosefov.cz

Josefov


Prachovské skály

(50 km)
Pískovcové skalní město na jihu Českého ráje je hojně využívané k pěší turistice, ale i horolezectví. Četné rokle, vyhlídky, osamocené pískovcové věže i skupinové skalní bloky vytvářejí z Prachovských skal významný turistický objekt. Od roku 1933 jsou skály státní přírodní rezervací.
www.prachovskeskaly.com

Prachovské skály


Přehrada Les Království

(28 km)
Přehrada Les Království je chráněnou technickou památkou od roku 1964. V současné době má vodohospodářskou a energetickou funkci. Je zde umožněn rybolov a díky poloze v překrásném prostředí lesů, potěší jistě i milovníky turistiky. Podél nádrže vede značená turistická trasa.
Tel: 602 654 143 – objednání prohlídky, min. 10 – 15 lidí

Přehrada Les Království


Trosky (50 km)


Pro hrad z konce 14. století jsou typické dvě věže. Nižší zavalitější se nazývá ,, Baba“ a štíhlejší nese jméno ,, Panna“. Jádro hradu tvořil hradní palác a nádvoří s hospodářskými staveními. Roku 1998 byly Trosky vyhlášeny přírodní památkou.
www.hrad-trosky.eu

Trosky


Zámek Častolovice

(85 km)
Pozdně renesanční zámek z let 1588- 1615 byl postaven na místě původní vodní tvrze. V roce 1993 byl zámek navrácen v restituci paní D.P. Sternbergové a ta se zasloužila o nynější okouzlující podobu.
www.zamek-castolovice.cz


Zámek Dětenice

(64 km)
Z původně gotické tvrze vznikl v druhé pol. 18. století pozdně barokní zámek. V letech 1998- 2000 byl rekonstruován. Součástí zámku je i středověká restaurace a muzeum pivovarnictví s ukázkami netradiční výroby piva včetně ochutnávek.
www.zamekdetenice.cz

Dětěnice


Zámek Hrubý Rohozec

(62 km)
Původně hrad byl založen v 2. pol. 13. století, poté několikrát přestavěn. V současné době nabízí zámek návštěvníkům bohaté interiéry s původním dobovým vybavením. Je umístěn do romantického údolí řeky Jizery. Od roku 1945 je majetku státu.
www.hruby-rohozec.eu

Hrubý Rohozec


Zámek Karlova Koruna,

(91 km)
Zámek byl vybudován v letech 1721- 1723 pro rod Kinských. Ti jsou i současnými majiteli. Zámek, který nahradil starý hrad stojící jižně od města Chlumec nad Cidlinou, je situován uprostřed anglického parku.
www.karlovakoruna-zamek.cz

Karlova Koruna


Zámek Náchod

(54 km)
Původně ranně gotický hrad založený v pol. 13. století byl v druhé pol. 16. a na začátku 17. století přestavěn v renesanční zámek. V 17. a 18. století se zámek rozrostl v komplex o pěti nádvořích a získal tak svou dnešní architektonickou podobu. Od roku 1945 je náchodský zámek ve správě státu.
www.zamek-nachod.cz

Náchod


Zámek Nové Město nad Metují

(60 km)
Zámek byl založen roku 1501 Janem Černickým z Kácova. Do areálu patří překrásná zámecká zahrada doplněna roubenými objekty. V současné době patří do městské památkové rezervace.
www.zameknm.cz

Nové Město nad Metují


Zámek Opočno

(70 km)
Renesanční zámek z druhé pol. 16. století stavěl šlechtický rod Trčků z Lípy a tvoří ho hlavní zámecká budova s třemi podlažími arkádových lodžií otevřenými do obdélníkového nádvoří.
www.zamek-opocno.cz

Opočno


Zámek Ratibořice a Babiččino údolí

(42 km)
Zámek byl vybudován v letech 1702- 1708, po roce 1800 empírově přestavěn. Zámek je obklopen anglickým parkem s rybníčkem a skleníkem. Celý areál je situovaný v tzv. Babiččině údolí, které je známo především díky dílu Babička od Boženy Němcové.
www.zamek-ratiborice.cz

Ratibořice


Stachelberg

 

(18 km)
Největší dělostřelecká tvrz v Čechách. Rozsáhlý pevnostní areál z roku 1938, jeden z největších bunkrů v ČR, unikátní podzemí tvrze s expozicí o československém opevnění.
www.stachelberg.cz

Stachelberg

Dobrošov

(58 km)
Vojenská pevnost, dělostřelecká tvrz v Dobrošově u Náchoda. Tvrz byla jako první památka vojenské fortifikace z doby před 2. světovou válkou odtajněna v roce 1968 a zpřístupněna veřejnosti v roce 1969.
http://pevnost-dobrosov.kvalitne.cz/

Dobrošov

Březinka

(58 km)
Objekt těžkého opevnění, který má návštěvníky co nejnázorněji seznámit s technickou dokonalostí a jednotlivými funkcemi pěchotního srubu, nejdůležitějšího prvku pevností linie. Objekt je plně zre-konstruovaný do původní podoby z roku 1938 včetně veškerého vybavení a zbraní. Prohlídku pě-chotního srubu N-S 82 Březinka doplňuje expozice o československém opevnění v sousedním objek-tu N-S 81 Lom.

http://www.brezinka.cz/

Březinka


úvod|ceník|kontakt